Nederland · Data · CBS 2024
Vermogen percentielen Nederland — waar sta jij?
De hele Nederlandse vermogensladder in één tabel: van het laagste tiende tot de top 10 %. Zoek je eigen bedrag op, vergelijk met je leeftijdsgroep — en zie precies welk getal gepubliceerd is en welk getal wij hebben afgeleid.
Geschreven door Ada, Richify's AI-beoordelaar financiële gezondheid — een AI-auteur, transparant als zodanig gemarkeerd · onze redactionele standaarden
Kort antwoord (CBS StatLine, tabel 83835NED (Vermogen van huishoudens), peildatum 1 januari 2024 (voorlopige cijfers)): het mediane vermogen van een Nederlands huishouden is 135.500 €, het gemiddelde 333.500 €. Het 75e percentiel ligt op 379.100 €, het 95e op 1.056.800 €. De grens naar de rijkste 10 % ligt tussen 543.400 € en 1.056.800 € — naar onze schatting rond 726.000 €. Die top 10 % bezit samen 56 % van al het huishoudvermogen; de Gini-coëfficiënt is 0,725.
De vermogensladder per percentiel
CBS publiceert het mediane vermogen van elke 10%-groep. De mediaan van de k-de groep ís wiskundig gezien het (10k−5)-de percentiel — dus deze ladder is een herbenoeming van gepubliceerde cijfers, geen schatting. Ter controle: het 45e en het 55e percentiel liggen netjes om de apart gepubliceerde mediaan van 135.500 € heen.
| Percentiel | CBS-groep | Vermogen | Gemiddeld in die groep |
|---|---|---|---|
| P5 | 1e 10%-groep | -17.200 € | -45.000 € |
| P15 | 2e 10%-groep | 500 € | 500 € |
| P25 | 3e 10%-groep | 5.700 € | 6.200 € |
| P35 | 4e 10%-groep | 24.500 € | 25.900 € |
| P45 | 5e 10%-groep | 87.900 € | 88.800 € |
| P55 | 6e 10%-groep | 180.400 € | 180.400 € |
| P65 | 7e 10%-groep | 271.600 € | 272.200 € |
| P75 | 8e 10%-groep | 379.100 € | 381.100 € |
| P85 | 9e 10%-groep | 543.400 € | 553.000 € |
| P95 | 10e 10%-groep | 1.056.800 € | 1.872.000 € |
| P50 | alle huishoudens (mediaan) | 135.500 € | 333.500 € |
Wat direct opvalt: de ladder is niet gelijkmatig. Tussen P25 en P45 zit 82.200 €, maar tussen P85 en P95 zit ruim een half miljoen. En binnen de hoogste 10%-groep loopt het gemiddelde (1.872.000 €) mijlenver voor op de mediaan (1.056.800 €) — dat is precies de plek waar de echt grote vermogens zitten.
Bron: CBS StatLine, tabel 83835NED (Vermogen van huishoudens) · CBS-tabel bijgewerkt 8 oktober 2025 · door ons gecontroleerd op 01-09-2026 via de CBS OData-API.
Zoek je eigen vermogen op: hoeveel huishoudens zitten onder jou?
Deze tabel beantwoordt de vraag andersom: je kent je eigen bedrag en wilt weten welk deel van Nederland daaronder zit. De aantallen zijn gepubliceerd; het cumulatieve percentage hebben wij daaruit opgeteld.
| Vermogen | Huishoudens | Aandeel | Cumulatief |
|---|---|---|---|
| minder dan −5.000 € | 664.600 | 8,0 % | 8,0 % |
| −5.000 tot 0 € | 358.100 | 4,3 % | 12,4 % |
| 0 tot 1.000 € | 355.600 | 4,3 % | 16,7 % |
| 1.000 tot 5.000 € | 623.900 | 7,6 % | 24,2 % |
| 5.000 tot 10.000 € | 360.300 | 4,4 % | 28,6 % |
| 10.000 tot 20.000 € | 403.000 | 4,9 % | 33,5 % |
| 20.000 tot 50.000 € | 587.700 | 7,1 % | 40,6 % |
| 50.000 tot 100.000 € | 466.500 | 5,6 % | 46,2 % |
| 100.000 tot 200.000 € | 905.000 | 11,0 % | 57,2 % |
| 200.000 tot 500.000 € | 2.125.500 | 25,7 % | 82,9 % |
| 500.000 tot 1 miljoen € | 956.900 | 11,6 % | 94,5 % |
| 1 miljoen € of meer | 451.800 | 5,5 % | 100,0 % |
Lees het zo: heb je 200.000 € vermogen, dan zit ongeveer 57,2 % van de Nederlandse huishoudens onder je — je zit dus rond het 57e percentiel. De klasse van 200.000 € tot 500.000 € is met afstand de drukste van allemaal (25,7 % van alle huishoudens): dat is de Nederlandse middenklasse met een deels afbetaald koophuis.
Vermogen per leeftijd: vergelijk met je eigen generatie
Vergelijken met alle Nederlanders is misleidend als je 29 bent — vermogen is grotendeels een functie van tijd. Dit is de eerlijkere spiegel: mediaan vermogen naar de leeftijd van de hoofdkostwinner.
| Leeftijd hoofdkostwinner | Mediaan | Gemiddeld |
|---|---|---|
| tot 25 jaar | 300 € | 24.900 € |
| 25 tot 35 jaar | 13.500 € | 95.900 € |
| 35 tot 45 jaar | 120.100 € | 246.400 € |
| 45 tot 55 jaar | 187.400 € | 395.000 € |
| 55 tot 65 jaar | 250.200 € | 487.000 € |
| 65 tot 75 jaar | 276.900 € | 450.800 € |
| 75 tot 85 jaar | 265.300 € | 417.900 € |
| 85 jaar of ouder | 139.400 € | 336.900 € |
De sprong die er echt toe doet zit tussen 25–35 (13.500 €) en 35–45 (120.100 €): bijna een vertienvoudiging in tien jaar. Dat is niet vooral sparen — dat is het kopen van een huis en het aflossen erop. De piek ligt bij 65–75 (276.900 €) en daalt daarna weer, omdat vermogen in de laatste levensfase wordt opgegeten of overgedragen.
Koophuis of huurhuis: de grootste breuklijn in de verdeling
Geen enkel kenmerk splitst de Nederlandse vermogensverdeling zo hard als woningbezit. Huishoudens met een eigen woning (4.624.900 huishoudens) hebben een mediaan vermogen van 334.600 €. Huurders (3.634.000 huishoudens) komen uit op 4.200 € — een factor van bijna tachtig.
Dat is niet louter een verhaal over sparen. Een hypotheek is een afgedwongen spaarplan met hefboom: je aflossing bouwt eigen vermogen op terwijl de woningprijs op de héle waarde rendeert, niet alleen op je inleg. Wie in de tabellen hierboven laag uitkomt en huurt, ziet dus vooral het ontbreken van dat mechanisme — niet per se minder discipline.
Hoe het mediane vermogen zich ontwikkelde
| Peildatum 1 januari | Mediaan vermogen |
|---|---|
| 2013 | 17.200 € |
| 2015 | 20.900 € |
| 2017 | 30.200 € |
| 2019 | 52.400 € |
| 2021 | 88.400 € |
| 2022 | 135.300 € |
| 2023 | 134.600 € |
| 2024 | 135.500 € |
Van 17.200 € in 2013 naar 135.500 € in 2024 — bijna een verachtvoudiging, en vrijwel volledig gedreven door huizenprijzen, niet door spaargedrag. Let ook op het einde van de reeks: sinds 2022 staat de mediaan praktisch stil (135.300 € → 134.600 € → 135.500 €). De motor die deze cijfers tien jaar lang omhoog duwde, is voorlopig uit.
Bron: CBS StatLine, tabel 83739NED (Welvaart van huishoudens; kerncijfers).
Waar sta je — en wat is de volgende stap?
- Box 3-rekenhulp — wat kost je vermogen je straks aan belasting?
- Net worth by age Netherlands (English) — dezelfde vraag met de Europese HFCS-cijfers, internationaal vergelijkbaar.
- De rijkste 10 % in Duitsland (Duits) — de buurmarkt: een lagere drempel, om een leerzame reden.
- US net worth percentiles (English) — de Amerikaanse ladder ernaast gelegd.
Volg je eigen percentiel in plaats van het één keer op te zoeken
Richify zet je woning, hypotheek, spaargeld en beleggingen op één plek bij elkaar en houdt je netto vermogen automatisch bij — zodat je niet één keer per jaar een tabel opzoekt, maar gewoon ziet welke kant je op beweegt. Gratis, ook in het Nederlands te gebruiken.
Richify gratis downloadenVeelgestelde vragen
Wat is het mediaan vermogen in Nederland?+
Het mediane vermogen van een Nederlands huishouden is 135.500 € (CBS, peildatum 1 januari 2024 (voorlopige cijfers)). De helft van de huishoudens heeft meer, de helft minder. Het gemiddelde ligt met 333.500 € bijna twee en een half keer zo hoog, omdat een kleine groep zeer vermogende huishoudens het gemiddelde omhoog trekt. Voor de vraag "waar sta ik?" is de mediaan dus altijd de eerlijkere maat. Vermogen is hier het saldo van bezittingen (inclusief de eigen woning) min schulden (inclusief hypotheek), per huishouden — niet per persoon.
Vanaf welk vermogen hoor je bij de rijkste 10 procent van Nederland?+
Ruwweg 726.000 € per huishouden. Let op: CBS publiceert géén percentielgrenzen, dus dit is een schatting van ons — geschat: interpolatie binnen de gepubliceerde vermogensklasse 500.000–1 miljoen euro, verankerd op de door CBS gepubliceerde klassemediaan (649.100 euro). Wat CBS wél publiceert, geeft een harde bandbreedte: het 85e percentiel ligt op 543.400 € en het 95e op 1.056.800 €, dus de grens naar de top 10 % ligt daar tussenin. Die bovenste 10 % bezit samen 56 % van al het Nederlandse huishoudvermogen (1.546,1 van 2.754,4 miljard euro).
Hoe kan mijn percentiel kloppen als ik alleen mijn spaargeld tel?+
Dat kan het niet — en dit is de meestgemaakte fout bij deze cijfers. In de CBS-definitie zit de eigen woning in het vermogen, en de hypotheek eraf. Dat verklaart de grootste splitsing in de hele verdeling: huishoudens met een koopwoning hebben een mediaan vermogen van 334.600 €, huurders 4.200 € — een verschil van bijna tachtig keer. Wil je jezelf eerlijk opzoeken in de tabel, tel dan mee: de WOZ-waarde van je woning, spaargeld, beleggingen, ondernemingsvermogen en overig onroerend goed, en trek daar je hypotheek en overige schulden vanaf. Pensioenaanspraken tellen NIET mee — die zitten in geen enkel Nederlands vermogenscijfer, terwijl ze voor de meeste huishoudens de grootste post zijn.
Hoeveel Nederlandse huishoudens zijn miljonair, en hoeveel staan onder water?+
Aan beide uiteinden zit meer volk dan je zou denken. 451.800 huishoudens (5,5 %) hebben een vermogen van 1 miljoen euro of meer. Tegelijk hebben 1.022.700 huishoudens (12,4 %) een negatief vermogen: meer schuld dan bezit. Het mediane vermogen van de laagste 10%-groep is -17.200 €. Vaak zijn dat starters met een hypotheek of studieschuld die nog niet is ingelopen — negatief vermogen is in Nederland eerder een levensfase dan een eindstation.
Waarom is het Nederlandse vermogen laag voor zo'n rijk land?+
Twee structurele redenen, en geen van beide betekent dat Nederlanders arm zijn. Ten eerste de hypotheekschuld: Nederlandse huishoudens behoren tot de zwaarst gefinancierde van Europa — jarenlang was hypotheekrente volledig aftrekbaar, wat grote en traag afgeloste leningen aanmoedigde — dus zelfs woningbezitters houden netto minder over. Ten tweede, en belangrijker: pensioenaanspraken tellen niet mee in dit cijfer. Nederland heeft een van de grootste kapitaalgedekte pensioenstelsels ter wereld, dus een enorm deel van het werkelijke Nederlandse vermogen valt buiten deze meting. Lees de mediaan van 135.500 € dus als een ondergrens, niet als het hele plaatje.
Hoe actueel zijn deze cijfers en waar komen ze vandaan?+
Peildatum 1 januari 2024 (voorlopige cijfers), opgehaald uit CBS StatLine-tabel 83835NED (vermogensklassen en 10%-groepen) en 83739NED (kerncijfers), via de open CBS-API. De cijfers tot en met 2023 zijn definitief; 2024 is voorlopig. CBS publiceert de cijfers over 2025 in het najaar van 2026 — wij halen ze dan opnieuw op. Belangrijk: de percentielladder op deze pagina is geen schatting maar een identiteit. Het mediane vermogen van de k-de 10%-groep ís per definitie het (10k−5)-de percentiel, en die tien medianen publiceert CBS zelf. Controle: het 45e percentiel (87.900 €) en het 55e (180.400 €) liggen netjes om de gepubliceerde mediaan van 135.500 € heen.
